Aromatoterapia – czy leczenie zapachem jest skuteczne?
Lubimy piękne zapachy, często poprawiają humor, wprowadzają w dobry nastrój. Już w starożytności uznawano, że zapach może wspierać zdrowie człowieka, a specjalnie dobrane olejki eteryczne, mają właściwości prozdrowotne, a nawet lecznicze. Aromatoterapia jest elementem medycyny naturalnej, ale jej potencjał potwierdziły badania naukowe. Zabieg aromatoterapii przeprowadza się w gabinetach specjalistycznych, ale niektóre z nich można stosować także w domu. Zawsze jednak trzeba pamiętać, że jest jedynie metoda wspierająca i nie powinna zastąpić tradycyjnej medycyny.
Czym są olejki eteryczne?
Aromatoterapia oznacza dosłownie „leczenie zapachem”. Wykorzystuje się do niej olejki pozyskiwane z roślin. Olejek to bardzo skoncentrowany aromat, a jego pozyskiwanie nie jest łatwe, bo zaledwie 1% rośliny to olejki eteryczne. Nic więc dziwnego, że są dość drogie, a terapia oparta na prawdziwych „czystych” olejkach eterycznych nie należy do najtańszych. Jak się jednak okazuje warto z niej skorzystać nie tylko dla celów relaksacyjnych. Olejki eteryczne uzyskuje się z surowców pochodzenia roślinnego (kwiaty, korzenie, owoce, nasiona, drewno, kora).
Aromatoterapia – najpierw byli Arabowie
Substancje aromatyczne były wykorzystywane do produkcji leków już przez starożytnych Egipcjan, a potem Greków i Rzymian. Istnieją też zapisy mówiące o naturalnych aromatach pozyskiwanych przez Chińczyków do leczenia i w celach religijnych. Jeśli jednak idzie o rozpowszechnienie wiedzy na temat aromatoterapii, to powinniśmy zwrócić uwagę na Arabów. Na szczególne uznanie zasługuje Awicenna, który nie tylko opisał około 900 roślin, stosowanych w aromatoterapii, ale też wpływ wielu z nich na organizm człowieka.
Aplikowanie olejków eterycznych
Olejki eteryczne dostarczane są do organizmu poprzez układ oddechowy (inhalacja z gorącą wodą) lub skórę (wklepywanie, smarowanie). Nigdy – doustnie. Oczywiście wiedza, jaki typ olejku zastosować, w jakim stężeniu i w jaki sposób, jest wiedzą wręcz naukową. Warto korzystać z porad specjalistów w tym względzie, chociaż niektóre zabiegi mogą być stosowane w domu samodzielnie. Jaki sposób aplikacji wybrać? Oto kilka propozycji.
Inhalacja – jest to sposób prosty i powszechnie dostępny. Molekuły wybranego olejku eterycznego mogą być rozpraszane w powietrzu za pomocą dyfuzora lub nebulizatora, ewentualnie umieszczane na tkaninie. Lotne związki trafiają do krwioobiegu po wchłonięciu przez śluzówkę nosa i płuca. W ten sposób można złagodzić choroby dróg oddechowych, a także poprawić działanie układu odpornościowego.
Kąpiel – ma znaczenie nie tylko relaksacyjne ale i lecznicze. Podczas kąpieli pełnej (całe ciało) lub miejscowej (dłonie, bark, stopy) dedykowane olejki eteryczne mają łatwość wchłaniania się przez rozszerzone pory. Kąpiel z olejkami łagodzi problemy skórne, wspomaga walkę z bezsennością.
Kompresy – kilka kropli olejku eterycznego dodajemy do wody, w której następnie moczona jest miękka tkanina. Kompresy chłodne stosuje się na krwiaki, opuchliznę, otarcia, stłuczenia, a także na bóle głowy. Okłady ciepłe stosuje się na bóle mięśniowe i napięciowe.