Drzwiczki do kominka a wydajność grzewcza

Nie znam zbyt wielu osób, którym nie marzyłoby się posiadanie własnego paleniska w domu: ten niepodrabialny klimat, długie zimowe wieczory przy buchających płomieniach z kubkiem herbaty z goździkami i pomarańczami…Któż z nas by tak nie chciał? Deweloperzy stawiający domy w zgodzie ze standardem tzw. “nowego budownictwa” z reguły przewidują miejsce na kominek. Ty musisz jedynie zdecydować, w jaki sposób zamknąć palenisko. Czy drzwiczki do kominka to dobre rozwiązanie?

Szybko, łatwo i tanio – drzwiczki do kominka

Te trzy słowa bezbłędnie opisują drzwiczki do kominka. Sam ich zakup jest stosunkowo tani. Jeżeli o mnie chodzi, to uważam, że decydując się na drzwiczki do kominka warto postawić na te produkowane na wymiar. Będziesz miał wtedy pewność, że są idealnie dopasowane. Ich wydajność grzewcza wynosi ok. 20%. Dużo? Mało? W porównaniu do poniższych rozwiązań może to wydawać się niewiele, jednak na tle palenisk całkowicie otwartych to sporo, gdyż ich sprawność waha się jedynie na poziomie od 3 do 5%. Montaż jest banalny: wystarczy przykręcić odpowiednie śruby i zabezpieczyć całą konstrukcję szklanym sznurem. Dla wprawionej ręki to maksymalnie kilkanaście minut pracy. Nie są tutaj konieczne żadne skomplikowane prace remontowe.

Coś na większy budżet

Jeżeli dysponujesz większymi środkami finansowymi i odpowiednim zapasem czasu, zastanów się, czy nie warto byłoby zainwestować we wkład kominkowy. Można powiedzieć, że to całkowite przeciwieństwo drzwiczek do kominka: montaż jest pracochłonny i żmudny. Trzeba przeprowadzić odpowiednie prace remontowe. Koszt samego wkładu jest dość spory, a dochodzą także takie wydatki jak zakup odpowiedniej obudowy, materiałów budowlanych itp. Ale…wydajność grzewcza za to jest imponująca: kształtuje się na poziomie od 85 do 90%. W dłuższej perspektywie zwróci Ci się koszt tego rozwiązania pod postacią zerowych lub bardzo niskich rachunków za ogrzewanie.

Kompromis

Zarówno drzwiczki do kominka jak i wkład kominkowy posiadają wady oraz zalety. Istnieje pewne rozwiązanie, które można nazwać kompromisem między tymi dwoma sposobami zamknięcia paleniska: tym rozwiązaniem jest kaseta kominkowa. Nie słyszałeś o niej nigdy? Nic dziwnego: próżno ich szukać w hipermarketach budowlanych. Można śmiało powiedzieć, że jedynym mankamentem kaset jest właśnie ich dostępność. Niewielu producentów zajmuje się ich wytwarzaniem. A poza tym…same plusy. Duża wydajność grzewcza – 80%. Łatwy montaż – wystarczy jedynie wsunąć kasetę w otwór i zabezpieczyć sznurem szklanym. Cena? Przystępna.

Warto też wspomnieć…

…o piecykach wolnostojących znanych jako “kozy”. Wydaje mi się, że ostatnio stały się bardzo modne. Łatwo dostępne, stosunkowo tanie, prosty montaż. Jeżeli chcesz cieszyć się ciepłem na dłużej, to zdecyduj się na ten wykonany z żeliwa – nie ze stali. Mankamentem może być to, że zajmuje sporo miejsca i tym samym nie nadaje się do małych wnętrz.

Gdzie kupić drzwiczki do kominka na wymiar?

Czas na podsumowanie: tematem naszych rozważań były drzwiczki do kominka oraz ich wydajność grzewcza na tle innych rozwiązań. Jeżeli chciałbyś zaopatrzyć się w takie produkowane na wymiar, albo jednak skłaniasz się ku trudno dostępnych kasetach kominkowych (które też mogą być tworzone na wymiar), to zajrzyj na stronę ignif.com, który jest ekspertem w branży kominkowej. Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych informacji, dzięki którym podejmiesz najkorzystniejszą dla siebie decyzję. Stacjonarny salon sprzedaży znajduje się w Koszalinie. Jeśli masz za daleko, to nawiąż kontakt telefoniczny lub poprzez formularz dostępny na stronie. Zasięgnięcie rady i opinii nic nie kosztuje, a zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, koniecznie odwiedź także stronę internetową www.seomamut.pl firmy, która pomoże Twojemu biznesowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 2 =