Frezarki CNC – najpopularniejsze znaczy najlepsze?

Frezarki CNC to urządzenia bez których nie może się obyć właściwie żadna branża i bez których niemalże wszystkie produkty z których korzystamy na co dzień nie mogłyby powstać. Jeździmy samochodami? Coś musiało wyfrezować elementy silników, ram pomocniczych czy zawieszenia. Używamy dowolnych elementów z tworzywa? Jakaś obrabiarka CNC musiała wyfrezować formy wtryskowe.

Frezarki pionowe CNC

Najbardziej popularnym przedstawicielem tej grupy jest oczywiście frezarka pionowa CNC – pionowa w jej nazwie oznacza orientację wrzeciona które ustawione jest pionowo i frezuje elementy leżące na poziomym stole obróbkowym. Dla wielu osób frezarki CNC właściwie tożsame są z typem frezarka pionowa CNC, a frezarka pionowa CNC to dla wielu naturalne skojarzenie z firmą Haas której obrabiarka CNC o nazwie VF2 jest najbardziej popularnym przedstawicielem frezarki CNC na świecie.

Co zadecydowało o popularności frezarki CNC i dlaczego to VF2 – frezarka pionowa CNC jest jej najbardziej znanym przedstawicielem? Pierwszą cechą okazuje się prostota konstrukcji. Haas VF2 korzysta z tzw. stołu krzyżowego poruszającego się w osiach poziomych XY i wrzeciona poruszającego się w osi pionowej Z – taka konstrukcja zapewnia największą sztywność i możliwości przy najniższych kosztach wykonania. Obrabiarka CNC wymaga też odpowiedniego komputera sterującego pracą frezarki CNC. Frezarka pionowa CNC Haas korzysta z autorskiego systemu sterowania którego podstawowym założeniem jest prostota obsługi. Ktoś kto umie obsłużyć zwykły komputer lub telefon komórkowy po krótkim kilkugodzinnym szkoleniu poradzi sobie z obsługą tego amerykańskiego sterownika, gdyż jak wszystko co tworzą amerykanie wygoda i prostota jest tu na pierwszym miejscu.

Frezarki CNC – koszty zakupu

Niestety frezarka pionowa CNC to też duży koszt. Firma która planuje rozpocząć przygodę z obróbką lub przejść z obrabiarek konwencjonalnych na frezarki CNC musi liczyć się z kosztami sięgającymi dziesiątek tysięcy euro, często ponad ćwierć miliona złotych. Oczywiście istnieją sposoby finansowania, leasingi, fundusze europejskie (np. te oferowane przez największego dystrybutora obrabiarek w Polsce, firmę Abplanalp) ale często rozsądnym rozwiązaniem okazuje się spojrzenie w stronę obrabiarek używanych. W Polsce najlepszym miejscem na poszukiwanie frezarki CNC z drugiej ręki jest portal Obrabiarka.pl, największy portal dedykowany zakupom i sprzedaży produktów takich jak obrabiarka CNC, narzędzia do obrabiarek, części eksploatacyjne i inne peryferia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − 7 =