Jak przywrócić sprawność organizmu po urazie?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Powrót do pełnej sprawności po urazie to zawsze trudna droga, a niekiedy też także pełna wyrzeczeń. Zwłaszcza, jeśli zależy nam na czasie. Nie obędzie się bez rehabilitacji i dbania o uszkodzoną część ciała. Jak w najprostszy sposób przywrócić sprawność organizmu po urazie?

Pierwsze kroki po urazie — najważniejsze dla późniejszej rehabilitacji

Ogromny wpływ na proces powrotu do zdrowia będą mieć pierwsze kroki wykonane po urazie. Szybko należy jak najbardziej ograniczyć obciążenie, któremu poddawane jest miejsce kontuzji. Pomóc może też lód, który złagodzi ból. Jeśli uraz jest poważny i uniemożliwia poruszanie się, czy też ruch kończyną nie obędzie się bez interwencji lekarza.

Doświadczony specjalista oceni wymiary urazu, a także określi kroki, jakie należy podjąć w pierwszej kolejności. W najgorszych wypadkach, takich jak np. zerwanie więzadeł krzyżowych, konieczna może być operacja. W najlepszych wystarczy gips, orteza, czy też stabilizator. Wszystko po to, by zmniejszyć obciążenia, które działają na kontuzjowane miejsce.

Rehabilitacja — kluczowa przy poważnych urazach

Gdy urazy obejmują uszkodzenia mięśni, ścięgien, stawów, czy też kości konieczna może być także rehabilitacja. Czuwa nad nią fizjoterapeuta. Dzięki wykształceniu jest on w stanie dobrać odpowiednie ćwiczenia, które pozwolą na przywrócenie pełnej sprawności. Fizjoterapeuci stosują także zabiegi np. w formie masażu. Wszystkie działania, które podejmuje taka osoba, mają na celu:

  • złagodzenie bólu,
  • niedopuszczenie do nawrotu urazu,
  • odbudowa masy mięśniowej w miejscu urazu,
  • wzmocnienie stawów, ścięgien i mięśni.

Dzięki współpracy z fizjoterapeutą, nie tylko uda się usunąć negatywne skutki urazu. Można też liczyć na wzmocnienie ciała, co zmniejsza ryzyko odniesienia kontuzji w przyszłości.

Kontuzje — zmora nie tylko sportowców

Warto o tym pamiętać, że kontuzje to problem, który dotyka nie tylko sportowców. Każdego dnia osoby pracujące fizycznie są narażone na wszelkie urazy. Ten może przytrafić się nawet w drodze do sklepu po oblodzonym chodniku. Warto wtedy pamiętać, że dobra rehabilitacja jest równie ważna, co w przypadku zawodowych sportowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 3 =