Prawidłowy przebieg przygotowania terenu pod inwestycje

Pierwszym i najważniejszym etapem każdej inwestycji budowlanej jest odpowiednie przygotowanie terenu. Od tego, czy ta czynność zostanie wykonana prawidłowo, zależy bezpieczeństwo obiektu, a także przebieg budowy. Jak więc wygląda odpowiednie przygotowanie terenu pod inwestycję budowlaną?

Wybór działki i dokumentacja

Pierwsza część przygotowywania terenu pod inwestycję wiążę się z dużą ilością dokumentacji. Konieczne jest zapoznanie się ze stanem działki, a także ocenienie tego, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest zgodny z naszymi planami. Nie obędzie się także bez inwentaryzacji zieleni.

Następnie konieczne jest przygotowanie dokumentacji potrzebnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Gdy zamierzamy postawić dom, zestaw dokumentów wygląda następująco:

  • projekt domu w 4 egzemplarzach,
  • mapa ewidencyjna działki w skali 1:1000,
  • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
  • raport określający warunki techniczne oraz koszty dostawy mediów,
  • mapa sytuacyjno-wysokościowa.

Z takim kompletem dokumentacji trzeba udać się do wydziału architektury i budownictwa w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta.

Czas na prace ziemne

Gdy wszystkie kwestie formalne zostały już załatwione, czas przejść do cięższych działań. Mowa oczywiście o robotach ziemnych, które pozwolą przygotować teren pod budowę. Najpierw dookoła obiektu musi powstać ogrodzenie nie wyższe niż 1,5 metra, które poinformuje o trwających w tym miejscu robotach budowlanych i je zabezpieczy.

Następnie czas na wyrównanie terenu. W tym celu prace ziemne obejmują:

  • wykopy,
  • nasypy.

Wykopy dzieli się na wąskoprzestrzenne i szerokoprzestrzenne. Te pierwsze mają niewielką powierzchnię, lecz dużą głębokość. Wykopy szerokoprzestrzenne są znacznie większe. Wykonuje się je w przypadku budynków częściowo lub całkowicie podpiwniczonych.

Prace ziemne mogą także obejmować zagęszczenie gruntu. To jest potrzebne, jeśli nośność nie wystarczy do utrzymania budynku. Ostatnim etapem przygotowania terenu powinno być wykopanie fundamentów. Ważne, by zająć się tym w suchy dzień. Deszcz zwiększa ryzyko osunięcia się terenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 6 =