Za i przeciw pracy na odległość

Praca poza swoim miejscem zamieszkania to dla wielu osób jedyna możliwość zarobienia dobrych pieniędzy. Naturalnie nie jest to jednak najbardziej komfortowa sytuacja. Jakie są za i przeciw pracy na odległość?

Praca na odległość — jak wygląda?

Obecnie w większości przypadków najlepsze oferty pracy są skoncentrowane w dużych miastach. To rodzi problemy dla osób, które mają większe ambicje co do zarobków. Jeśli chcą pozostać w swoim obecnym miejscu zamieszkania, muszą zdecydować się na regularne dojazdy. Te mogą mieć przeróżne formy.

Praca na odległość może na przykład wymagać wyjeżdżania na cały tydzień z domu i powrotu dopiero na weekend. W ten sposób pracuje na przykład wielu kierowców zawodowych. Czasami opiera się też o kilkudniowe wyjazdy. W dobrych firmach można liczyć na to, że w takiej sytuacji nocleg, a także dojazd zostanie pokryty lub chociaż częściowo dofinansowany.

Zalety pracy na odległość

Główną zaletą pracy w innym miejscu są zarobki. W ten sposób można uzyskać dużo wyższe przychody niż we własnym mieście, gdzie rynek pracy nie zawsze na takie pozwala. Jednocześnie nie trzeba wyprowadzać się z dobrze znanego sobie miejsca, w którym na przykład koszty życia są niższe. Praca na odległość oznacza też, że nie jest konieczne wyjeżdżanie z dala od swojej rodziny i najbliższych znajomych na dłuższy czas. Wciąż można więc spędzać z nimi sporo czasu.

Wady pracy na odległość

Główną wadą jest oczywiście konieczność dojeżdżania. Komunikacja miejska lub krajowa nie zabierze nas wszędzie. Paliwo i utrzymanie samochodu z kolei kosztuje. Cenny jest też czas. Codzienne dojazdy mogą oznaczać utratę nawet kilkunastu godzin w trakcie tygodnia, które można poświęcić na coś innego. Dodatkowo nie wszystkie firmy zapewniają noclegi pracownicze.

Praca na odległość — czy warto?

Wszystko zależy od otrzymanej oferty. Jeśli warunki finansowe są wystarczająco dobre, by zrekompensować niedogodności, zdecydowanie warto się nad nią zastanowić. Trzeba jednak przygotować się na życie w sporym biegu i częste dojazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + 1 =