Assistance na samochód – czy to dobra propozycja?

Kierowcy wykupują obowiązkowe ubezpieczenie OC dla swoich samochodów osobowych, zapominając o tym, że taka polisa nie jest w stanie zapewnić im całkowitego spokoju. Tym bardziej że ewentualne wypłaty przypadają nie samemu właścicielowi, ale osobie pokrzywdzonej w wypadku. Chcąc poczuć się pewniej za kierownicą auta, można pomyśleć o wykupie dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie assistance samochodu

Polisa assistance działa całą dobę. Niezależnie od tego czy ktoś jedzie na wakacje, odwozi dzieci do szkoły lub też wybiera się do pracy. W razie wypadku będzie można liczyć na ochronę z tytułu takiej polisy. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie https://tuz.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-auto-assistance/.

Ubezpieczenie assistance pojazdu jest dobrowolne i żaden kierowca nie musi czuć się zmuszony do jego zakupu. Z drugiej jednak strony warto przemyśleć jego obecność, ponieważ można skorzystać z szeregu usług oferowanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Jakie profity wiążą się z ubezpieczeniem assistance?

Wśród dodatkowych usług, które oferuje ta polisa, wymienić można holowanie pojazdu do określonej liczby km od miejsca zamieszkania. W przypadku awarii można liczyć nie tylko na samochód zastępczy, ale także naprawę. Auto zastępcze może zostać także wydane tym osobom w przypadku kradzieży pojazdu. Pakiet ochronny uzależniony jest tak naprawdę od firmy ubezpieczeniowej oraz wybranej składki. Jednak jest to najczęściej oferowane wsparcie, które można otrzymać. Czy można liczyć na wsparcie, jeżeli unieruchomienie pojazdu nastąpiło na skutek zatankowania niewłaściwego paliwa? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać, zaglądając do umowy ubezpieczenia. Ewentualnie można zapytać pracownika, zanim umowa zostanie podpisana. Tak, aby w przyszłości nie powstały z tego tytułu żadne niejasności.

Kiedy przydaje się ochrona assistance?

Skoro już wiadomo, co obejmuje ubezpieczenie assistance, to czas sprawdzić kto jest w stanie na tym najwięcej zyskać.

Na pewno osoby, które często podróżują i boją się, że będąc daleko od domu, zostaną zdane same na siebie. Często bywa tak, że w ramach ubezpieczenia assistance można liczyć nie tylko na naprawę, ale także zakwaterowanie w hotelu do czasu usunięcia usterki. Assistance działa również za granicami, więc w takich przypadkach można liczyć na wsparcie tłumacza, jeżeli tylko będzie taka potrzeba. Aczkolwiek, takie wsparcie uzależnione jest od wariantów ubezpieczenia. Tych zawsze jest kilka i zawsze należy zwrócić uwagę na to, co się otrzymuje do wyboru.

Na ubezpieczeniu assistance są w stanie skorzystać także te osoby, które każdego dnia wykorzystują swój pojazd na różnych trasach, niekoniecznie opuszczając miejsce zamieszkania, np. taksówkarze. Ich samochód jest narażony na intensywną eksploatację, więc usterka może im przydarzyć się częściej. Może to być m.in. rozładowanie akumulatora. Zamiast głowić się nad wezwaniem kosztownej lawet, lepiej zadzwonić do ubezpieczyciela, który będzie w stanie okazać wsparcie w patowej sytuacji.

Co sprawdzić w trakcie zawarcia umowy ubezpieczenia?

Każdy świadomy klient na pewno wie, że umowy nigdy nie można podpisać bez uprzedniej analizy tego dokumentu. Tak, aby mieć pewność ochrony, która jest możliwa do wykorzystania oraz ewentualnych wyłączeń.

Wśród najważniejszych kwestii, które należy sprawdzić, są:

  • możliwość skorzystania z pomocy, kiedy dokładnie będzie ona możliwa;
  • Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Szczególnie ten drugi element jest bardzo ważny, ponieważ to tam można znaleźć informacje na temat zakresu terytorialnego, definicji konkretnych zdarzeń, limitów na poszczególne świadczenia. W OWU znaleźć można również wyłączenia, kiedy kierowca nie będzie mógł skorzystać z ochrony oferowanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Ważny jest również każdy wariant ubezpieczenia. Im wyższa będzie stawka, tym większy zakres ochrony będzie mógł wykorzystać w przyszłości kierowca.

Czego nie obejmuje assistance dla samochodu?

Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ wielu kierowców żyje w świadomości, że może liczyć na pomoc zawsze. Jednak nie jest to możliwe. Szczególnie jeżeli chodzi o następujące zdarzenia:

  • umyślnie spowodowane przez osobę ubezpieczoną;
  • spowodowane tym samochodem, który w momencie wydarzenia nie miał ważnych badań technicznych;
  • spowodowanych samochodem, który nie powinien zostać dopuszczony do ruchu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym;
  • w momencie, jeżeli autem kierowała osoba, która nie posiada stosownych uprawnień do wykonywania tych czynności;
  • powstałych na skutek niewłaściwego użytkowania samochodu lub też znajdującego się w środku wyposażenia;
  • jeżeli kierowca znajdował się w stanie po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających.

Nigdy tak naprawdę nie można być pewnym tego, co wydarzy się na drodze. Żadna osoba nie jest w stanie określić także tego czy to jej nie będzie tyczyć kradzież pojazdu. Można jednak zastosować działanie profilaktyczne, decydując się na współpracę z towarzystwem ubezpieczeniowym w zakresie assistance.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery + dziewiętnaście =