Cukrzycowa stopa – cordyceps w profilaktyce zachorowania
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Stopa cukrzycowa stanowi powikłanie przewlekłej cukrzycy. Jej przejawem jest owrzodzenie lub głębokie zniszczenie tkanek stopy. Często tym objawom skórnym towarzysz również neuropatia a nawet niedokrwienie skutkujące w wielu przypadkach amputacją. Czy i jak można zapobiegać wystąpieniu cukrzycowej stopy?
Przyczyny stopy cukrzycowej
Stopa cukrzycowa powstaje najczęściej w przebiegu miażdżycy tętnic kończyn dolnych. Sprzyjają jej również wszelkiego rodzaju deformacje i mikrourazy stopy spowodowane między innymi niewłaściwym obuwiem. Jednak najważniejszym czynnikiem pozostaje niewyrównany poziom cukrzycy, czyli nieprawidłowa glikemia. Zachodzi przy tym zależność, że im wyższy jest poziom glukozy, tym ryzyko stopy cukrzycowej jest większe.
Profilaktyka stopy cukrzycowej
Profilaktykę podzielić możemy na pierwotną i wtórną.
Profilaktyka pierwotna to działania ukierunkowane na zapobieganie wystąpieniu samej cukrzycy. Niezwykle ważne jest tu kontrolowanie poziomu cukru, ale również prowadzenie stylu życia uwzględniającego zróżnicowaną dietę i aktywność fizyczną. Do diety mającej działanie profilaktyczne cukrzycy warto włączyć cordyceps. Liczne badania dowodzą, że cordyceps reguluje poziom glukozy we krwi a badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że cordyceps zwiększa wrażliwość na insulinę przy równoczesnym aktywowaniu enzymów glukokinazy i eksokinazy w wątrobie. Szacuje się, że wystarczająca dawką profilaktyczną w zakresie regulacji poziomu glukozy jest 3 g cordycepsu na dobę.
W profilaktyce wtórnej w przypadku zachorowania na cukrzycę, dbałość o stopy polega przede wszystkim na noszenia skarpetek z naturalnych materiałów (bawełna, bambus), noszeniu wygodnego obuwia oraz właściwa higiena i pielęgnacja stóp. Dobrym rozwiązaniem są również regularne wizyty w gabinecie podologicznym – pod okiem specjalisty łatwo jest reagować na pierwsze zmiany skórne.
Jaki cordyceps wybrać?
Forma przyjmowania cordycepsu Trzy Klejnoty Feniks nie ma znaczenia. Dużo ważniejsza jest jego jakość i dawka – należy dokonywać zakupu wyłącznie u sprawdzonych sprzedawców a dawka nie powinna być niższa niż 3 gramy na dobę.
W kontekście skarbów medycyny chińskiej warto też wspomnieć Perły Księżniczki.