Inwestycje w czasach kryzysu w przemyśle poligraficznym i spożywczym – wady i zalety

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem i nie są poradą inwestycyjną. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Inwestycje to jedno z podstawowych pojęć w ekonomii – powinien mieć je na uwadze każdy, kto myśli nie tylko nad stworzeniem i utrzymaniem biznesu. My podejdziemy jednak do tego tematu nieco inaczej. Nie będziemy zastanawiać się, jakie są rodzaje inwestycji (zakup papierów wartościowych czy nowoczesnych maszyn produkcyjnych itp.).

Zamiast tego wspólnie ze specjalistą z firmy Emipak zgłębiliśmy dla Was temat tego, czy warto inwestować w czasie kryzysu. Jest to o tyle ciekawy temat, ponieważ w kontekście kryzysu gospodarczego mówi się o wszystkim, tylko nie o inwestycjach. My jednak chcemy to zmienić… a Ty dowiesz się, dlaczego. Zostań z nami, a otrzymasz solidną dawkę wiedzy. Miłej lektury!

Inwestycje w czasach kryzysu

Decyzja o tym, by inwestować w czasie kryzysu, może dla wielu wydawać się dość ryzykowna i niepewna. Z drugiej jednak strony może ona przynieść inwestorowi sporo korzyści. Przykładem przedsiębiorcy, który stanowi w tej kwestii istny wzór do naśladowania, jest Jan Wedel (tak, ten Wedel od smacznej czekolady), który w latach dwudziestych ubiegłego wieku, w czasie osłabienia gospodarczego, dzielnie inwestował w swoją firmę czekoladową. Ten znany przedsiębiorca uważał, że to właśnie w czasie kryzysu można pokonać konkurencję, która standardowo będzie wówczas oszczędzać.

Dlaczego warto podążać drogą wytyczoną przez Jana Wedla? Powodów jest kilka. Przede wszystkim, takie rozwiązanie pozwala wyprzedzić konkurencję. Firmy nastawione na inwestycje mogą z wyprzedzeniem zakupić nowy sprzęt, przeszkolić pracowników czy opracować nowy produkt lub usługę, osiągające tym samym przewagę na rynku. Ponieważ wielu konkurentów będzie wówczas oszczędzać, nie zaś inwestować, jest to dobry czas na zajęcie dobrej pozycji w bloku startowym.

Czasy kryzysu gospodarczego to dobra okazja na negocjacje z dostawcami. Dlaczego? Już Ci wyjaśniamy. Otóż, podczas recesji sprzedawcy mają problem ze zbytem towarów, co stwarza dobre możliwości przetargowe dla inwestorów, czyli kupujących. Ci ostatni mają wówczas znacznie większe szanse na uzyskanie korzystniejszych warunków podczas zawierania umów z dostawcami. W taki właśnie sposób można w czasie kryzysu utargować coś dla siebie, a tym samym zaoszczędzić pieniądze i zwiększyć zyski.

Oczywiście, trzeba pamiętać również o zagrożeniach – nieprzypadkowo przedsiębiorcy z różnych branż boją się kryzysu gospodarczego. W okresie tym należy pamiętać o zwiększonym ryzyku, ponieważ w czasie recesji stabilność biznesu może stanąć pod znakiem zapytania. Łatwo możemy wyobrazić sobie sytuację, w której inwestor kupuje towar po konkurencyjnych, zaniżonych cenach, ale… nie znajdą się klienci, którzy będą gotowi to kupić. W tak ryzykownym środowisku, jak ma to miejsce podczas kryzysu gospodarczego, wiele ambitnych w swoich zamiarach inwestycji może zakończyć się fiaskiem, a tym samym – bolesnymi stratami finansowymi.

W co inwestować w czasie kryzysu?

Napisaliśmy Ci już, że inwestowanie w czasie kryzysu może być opłacalne… ale nie oznacza to jeszcze, że samo w sobie zadanie jest proste. Wręcz przeciwnie – akcje spółek giełdowych zazwyczaj tracą na wartości, obligacje nie są zbyt rentowne w warunkach wysokiej inflacji, a i oczekiwanie na odsetki jest bardzo długie.

Nasz tekst to nie porada inwestycyjna, ale jeśli myślisz, na co przeznaczyć kapitał, być może jako przedsiębiorca zastanowisz się nad zakupem sprzętu firmowego?

Jak wiadomo, maszyny i urządzenia przemysłowe to kluczowe elementy wyposażenia w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych, w tym np. w firmach z zakresu przemysłu cukierniczego i poligraficznego. Nowoczesne maszyny i urządzenia dla przemysłu to dobry sposób na zwiększenie wydajności produkcji, co powinno przełożyć się na wzrost zysków (szczególnie w czasach ożywienia gospodarczego, który musi przecież nadejść po kryzysie.)  W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem mogą być na przykład:

  • linie produkcyjne dla przemysłu cukierniczego – przemysł cukierniczy jest branżą, w której wysoka jakość wyrobów to absolutne must have. To właśnie dlatego dobrym sposobem na inwestycje mogą okazać się nowoczesne linie produkcyjne do batonów i czekolady. Takie rozwiązanie pozwala na automatyzację produkcji,
  • maszyny fleksograficzne dla przemysłu poligraficznego – dzięki nim można przyspieszyć proces drukowania na różnych powierzchniach (w tym np. na foliach oraz papierze),

oraz wiele innych, w tym na przykład takie rozwiązania automatyczne linie produkcyjne dla przemysłu spożywczegomaszyny i urządzenia do produkcji batonów czy inne kompleksowe rozwiązania produkcyjne.

W jakich branżach można podejmować decyzje inwestycyjne w czasie kryzysu? Nie damy Ci jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wszystko zależy od Twojej kondycji finansowej, chęci od ryzyka oraz sytuacji, jaka panuje w danej branży. A zatem, możliwe są np. inwestycje dla przemysłu poligraficznego, spożywczego, cukierniczego czy drukarskiego, choć lepiej byłoby powiedzieć, że możliwości są tak naprawdę nieograniczone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 16 =