Jak spędzić karnawał 2023?

Karnawał to okres balów i zabaw, który rozpoczyna się 6 stycznia i trwa aż do wtorku przed Środą Popielcową. Chociaż kiedyś bardzo hucznie świętowano go w Polsce, dzisiaj nie pamiętamy już o wielu dawnych zwyczajach. Nazwa karnawał wywodzi się od włoskiego zwrotu caro, vale (mięso żegnaj) i oznacza pożegnanie mięsa przed Wielkim Postem. W Polsce stosowano także nazwy zapusty i mięsopust. Chociaż większość zwyczajów karnawałowych odeszła w niepamięć, to dalej możemy celebrować ten okres wraz ze znajomymi. Każda okazja jest dobra, żeby urządzić imprezę i spędzić czas z bliskimi! Na szczególną uwagę zasługuje także zwyczaj jedzenia pączków i faworków w Tłusty Czwartek. To dzień, w którym łakocie sprzedawane są w promocyjnych cenach.

W Karnawał warto urządzić przebieraną imprezę. To doskonała okazja do spotkania się ze znajomymi. Dodatkowo wymyślanie i kompletowanie kostiumów to fantastyczna zabawa, która rozbudza kreatywność. Jeśli zdecydujesz się zorganizować karnawałową domówkę nie zapomnij o przekąskach. Szeroki wybór produktów spożywczych znajdziesz na stronie: https://www.kaufland.pl/.

Stroje na karnawał 2023 r.

Na imprezę karnawałową możecie przebrać się za postać z ulubionego filmu, serialu lub kogoś znanego (aktora, piosenkarza lub polityka). Tradycyjne stroje potworów i mitycznych stworzeń również będą mile widziane! Warto przygotować przebrania samodzielnie z wykorzystaniem przedmiotów, które już posiadasz w szafie. Jeśli chcemy świętować karnawał w tradycyjnym stylu, przygotujmy sobie maskę i elegancki strój. To klasyczne przebranie, które z pewnością zrobi duże wrażenie na pozostałych uczestnikach imprezy.

Dawne tradycje karnawałowe

Wbrew pozorom Karnawał nie wywodzi się z Kościoła Katolickiego, lecz z kultów rolnych. Niegdyś, w niektórych kulturach wierzono, że im wyższe skoki tym większy urodzaj. Właśnie stąd wzięła się tradycja tańców i zabaw. W Polsce zwyczaje zapustne obejmowały między innymi:

 • Przebrania
  Tradycyjne przebrania zapustne to między innymi: wół, tur, niedźwiedź, jajko, wilk. Kostiumy i maski sprawiały, że mieszczanie mogli bawić się z chłopami bez skrępowania, ponieważ tożsamość towarzysza pozostawała tajemnicą.
  Wędrówki po domach
  Biesiadnicy w przebraniach wędrowali po domach, prosząc o upominki (tzw. wykup). Jeśli nie otrzymali podarunków, porywali gospodarza, który następnie musiał wykupić się w karczmie.
 • Kuligi
  To staropolski zwyczaj karnawałowy, który był hucznie celebrowany w czasach szlacheckich. Kulig jeździł od dworu do dworu, a w każdym przybytku uczestników witano śpiewem i jedzeniem.
 • Reduty
  To bale maskowe, które zaczęto organizować za sprawą Włocha Salwadora. Początkowo zapraszani byli jedynie ludzie majętni, jednak po czasie zwyczaj spopularyzował się wśród wszystkich klas społecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × cztery =