Ściany z betonu komórkowego – praktyczny przewodnik budowlany

Podczas wyboru materiału na ściany budynków największe znaczenie mają parametry techniczne oraz cena. Nie mniej ważnym kryterium jest również łatwość i szybkość budowy prowadzonej przy użyciu poszczególnych elementów, co bezpośrednio przekłada się również na koszt całości inwestycji. Pod tym względem, a także z uwagi na szereg innych właściwości, bloczki ścienne z betonu komórkowego to jedno z najpopularniejszych rozwiązań we współczesnym budownictwie. Na czym polega ich fenomen?

Beton komórkowy – cechy i właściwości istotne w przegrodach

Podłoża sukcesu betonu komórkowego na rynku materiałów ściennych należy się doszukiwać już w samym procesie jego wytwarzania. Elementy z betonu komórkowego np. należące do popularnego Systemu Budowy H+H powstają niemalże w pełni z naturalnych surowców, które w żadnym stopniu nie szkodzą zdrowiu mieszkańców czy użytkowników. Swoich szczególnych właściwości bloczki ścienne z betonu komórkowego nabywają dzięki środkowi porotwórczemu, który dodaje się do:

  • wapna;
  • piasku;
  • gipsu;
  • cementu;

Dodanie do mieszanki środka porotwórczego rozpoczyna tzw. etap wyrastania, w masie powstają liczne pęcherzyki powietrza które odpowiadają za bardzo dobrą izolacyjność cieplną produktu gotowego. Inne cechy doceniane w betonie komórkowym to m.in.:

  • szybkość i wygoda pracy z tym materiałem (jest lekki i łatwo go przetransportować, a większość produktów jest dodatkowo wyposażona w specjalne uchwyty montażowe);
  • najbezpieczniejsza klasa reakcji na ogień – Euroklasa A1 – bloczki z betonu komórkowego to elementy niepalne
  • wysoka odporność na korozję chemiczną i biologiczną.

Bloczki ścienne z betonu komórkowego – czy trzeba je dodatkowo izolować?

Beton komórkowy (jego najlżejsze odmiany gęstości) należą do tej wąskiej grupy materiałów murowych, z których można wznosić ściany zewnętrzne jednowarstwowe, spełniające wymagania granicznego współczynnika przenikania ciepła. Takie konstrukcje nie wymagają wykonywania  dodatkowej warstwy ociepleniowej (wystarczy dobór odpowiedniej szerokości betonu komórkowego o niskiej odmianie gęstości). To doskonały sposób na oszczędność czasu realizacji budowy, a także środków finansowych.

Przenikalność cieplna jest jednym z pierwszych kryteriów analizowanych przez osoby prywatne czy też innych inwestorów wybierających materiał na ściany zewnętrzne. Współczynnik przenikania ciepła U mówi o tym, ile energii (wskazanej w watach) przenika przez 1 metr kwadratowy przegrody (ściany, dachu, okna, drzwi), kiedy różnica temperatury z obu jej stron to 1 K (kelwin).

Sposób wyliczenia współczynnika przenikania ciepła dla przegród budowlanych określa norma:

  • PN-EN ISO 6946: 2017-10 „Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania”;

Bloczki ścienne z betonu komórkowego to niemal synonim doskonałej termoizolacyjności. Przy zakupie należy jednak pamiętać, że produkty tego typu powstają w różnych klasach gęstości objętościowej, a to wpływa na ostateczną izolacyjność cieplną. Zachodzi zależność powiązania wzrostu gęstości objętościowej materiału wraz ze wzrostem współczynnika przewodzenia ciepła. Jednakże nawet ściany powstałe z bloczków z betonu komórkowego o najwyższych odmianach gęstości nie wymagają dołożenia szerokich warstw izolacji termicznej, aby móc spełnić obowiązujące wymogi prawne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + dziewięć =