Jak ułożyć kostkę rubika 4×4?

Rozwiązywanie kostki Rubika jest ekscytującym wyzwaniem, które porywa umysły od lat 80-tych. Stało się ono międzynarodową rozrywką i łamigłówką, którą rozwiązały miliony ludzi. Jest to świetny sposób, aby ćwiczyć swoje umiejętności rozwiązywania problemów i mieć trochę zabawy podczas robienia tego. Przy zastosowaniu odpowiednich technik i metod możliwe jest ułożenie kostki Rubika 4×4. Wszystko czego potrzebujesz to odrobina cierpliwości i praktyki. Poznasz algorytmy, kroki i sztuczki wymagane do rozwiązania kostki Rubika 4×4. Na początku może się to wydawać nieco przerażające, ale z cierpliwością i skupieniem będziesz w stanie osiągnąć swój cel. Dowiedzmy się więc, jak z łatwością ułożyć kostkę Rubika 4×4!

Zacznij od ułożenia kostki Rubika 3×3

Pierwszym krokiem przed próbą ułożenia kostki Rubika 4×4 jest ułożenie kostki Rubika 3×3. To da Ci jasny obraz tego, jak rozwiązać kostkę Rubika 4×4, a także pomoże Ci zidentyfikować dodatkowe kolorowe pola na kostce 4×4. Weź więc kostkę Rubika 3×3 i otwórz ją. Na kostce 3×3 jest sześć ścian. Na każdej ścianie znajduje się dziewięć kwadratów. Kwadraty są podzielone na trzy rzędy i będą miały inny kolor w każdym rzędzie. Każda twarz będzie miała inny kolor, więc będziesz musiał ułożyć te kwadraty zgodnie z kolorem każdej twarzy.

Zobacz poradnik: Jak ułożyć kostkę Rubika? Wskazówki dla początkujących

 

Zidentyfikuj dodatkowe kolorowe pola na kostce 4×4

Podczas rozwiązywania kostki Rubika 3×3, odkryjesz dodatkowe kolorowe pola na kostce 4×4. Będziesz musiał nauczyć się je identyfikować i odpowiednio rozmieszczać na kostce 4×4, aby móc ją rozwiązać. Dodatkowe kolorowe pola to żółte, zielone, niebieskie i pomarańczowe. Te kwadraty znajdują się na środkowej warstwie kostki. Będziesz musiał zastosować tę samą metodę, której użyłeś podczas rozwiązywania kostki 3×3, aby ukończyć kostkę 4×4. Po rozwiązaniu pierwszej ściany kostki 4×4 należy obrócić środkową warstwę o 90 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby móc pracować nad kolejną ścianą kostki.

 

Utwórz ramkę z kolorowymi polami na górnej i dolnej ścianie

Podczas rozwiązywania kostki Rubika 4×4 ważne jest stworzenie ramki na górnej i dolnej ścianie kostki. Jeśli stworzysz ramkę na górnej i dolnej ścianie, będziesz mógł z łatwością rozwiązać pozostałe kostki układanki. Ramka na górnej ścianie będzie miała pomarańczowe i żółte kwadraty, a ramka na dolnej ścianie będzie miała zielone i niebieskie kwadraty. Tak więc po utworzeniu ramki na górnej i dolnej ścianie, będziesz musiał rozwiązać resztę kostki używając tej samej metodologii rozwiązywania kostek, której używałeś podczas rozwiązywania kostki Rubika 3×3.

Jak ułożyć kostkę rubika metoda dla dzieci?

 

Ułóż resztę kostki używając technik układania kostki 3×3

Po utworzeniu ramki na górnej i dolnej ścianie kostki Rubika 4×4, będziesz musiał ułożyć resztę kostki używając technik układania kostki 3×3. To pomoże Ci rozwiązać resztę kostek tworzących kostkę Rubika 4×4. Będziesz musiał zastosować te same metody, których używałeś podczas rozwiązywania kostki 3×3 w pewnym zakresie. Będziesz musiał obrócić dolną warstwę o 180 stopni, obrócić środkową warstwę o 90 stopni i obrócić górną warstwę o 180 stopni. Będziesz musiał zastosować te metody dla pozostałych kostek kostki Rubika 4×4. Po wykonaniu reszty kostki, rozwiążesz kostkę Rubika 4×4.

 

Rozwiąż dodatkowe elementy na bokach kostki

Podczas rozwiązywania kostki Rubika 4×4 natkniesz się na dodatkowe elementy na bokach kostki. Będziesz musiał rozwiązać te elementy, aby ukończyć kostkę Rubika 4×4. Po lewej stronie znajdują się dwa czerwone kwadraty, po prawej dwa zielone i po lewej stronie jeden niebieski. Będzie też jeden pomarańczowy kwadrat po prawej stronie i jeden żółty kwadrat po lewej stronie. Niebieskie, pomarańczowe i żółte kwadraty będą na dolnej stronie kostki. Do rozwiązania tych kwadratów będziesz musiał zastosować te same metody, których użyłeś podczas rozwiązywania kostki Rubika 3×3.

 

Zamknij ramkę i ciesz się swoją ułożoną kostką Rubika 4×4

Po rozwiązaniu dodatkowych elementów na bokach kostki, ukończysz układanie kostki Rubika 4×4. Będziesz musiał zamknąć ramkę, którą stworzyłeś na górnej i dolnej ścianie kostki. Musisz obrócić górną i dolną ścianę o 180 stopni, aby ramka się zamknęła. Następnie będziesz musiał zastosować te same metody, których użyłeś podczas rozwiązywania kostki Rubika 3×3, aby rozwiązać pozostałe kostki. Kiedy już rozwiążesz pozostałe kostki, rozwiążesz kostkę Rubika 4×4. Udało się! Wiesz teraz jak rozwiązać kostkę Rubika 4×4.

One thought on “Jak ułożyć kostkę rubika 4×4?

  • 28 grudnia, 2022 o 10:40 am
    Permalink

    Dziękuje bardzo za artykuł. Sporo wyjaśnił. Dobra robota.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 2 =