Jak ułożyć kostkę Rubika? Wskazówki dla początkujących
Kostka rubika – dla jednych pasja, dla innych ciekawa rozrywka, dla kolejnej grupy zaś zadanie nie do wykonania. Ci, którzy wiedzą, jak ułożyć kostkę rubika 5×5 uchodzą w wielu środowiskach za tych, którzy dokonują strategicznego cudu. Nic dziwnego, bo ułożenie kostki rubika wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jak ułożyć kostkę rubika? Spróbuj wykorzystać nasze rady, by zaskoczyć domowników i znajomych tą wyjątkową umiejętnością.
Jakie są rodzaje kostek Rubika?
Kostek Rubika jest wiele, choć wybór zawsze powinien być podyktowanymi naszymi umiejętnościami i stopniem zaawansowania jeśli chodzi o szybkie układanie kostki rubika. Najbardziej popularne są z pewnością kostki 3×3, w przypadku których algorytmy kostka rubika 2×2 przydają się nieco w opanowaniu techniki układania. Wiedząc już, jak ułożyć kostkę rubika 3×3, możemy przejść na znacznie wyższy poziom. Jest nim chociażby kostka rubika 5×5 czy też 6×6. Ciekawym rozwiązaniem są również kostki o różnych kształtach, jak np. gear cube, megaminx, mirrod rube i pyramnix. W tym przypadku jednak poziom umiejętności powinien być znacznie większy, by nie zniechęcić się do układania kostki, zanim nauczymy się to robić sprawnie.
Jak układać kostkę 5×5?
Schemat układania kostki rubika najlepiej zacząć od ułożenia centralnej części, czyli tzw. środków, na które składa się 9 środkowych klocków każdej ścianki kostki. Najpierw układamy więc środkowy pasek, a następnie dwa boczne. Warto przy tym zwrócić uwagę, by zachować również paski i krawędzie, które utworzyły się podczas mieszania kostki. Układając środki warto zacząć od dwóch przeciwległych ścian. Metoda układania kostki rubika w tym przypadku polega często na łączeniu tzw. „dwójek”, czyli dwóch kolorów obok siebie. Jest to znacznie łatwiejsze dla osób, które wiedzą, jak ułożyć kostkę rubika 4×4. Na tym etapie lepiej jest robić centry na ścianach obok siebie, by móc je obserwować. W tym przypadku liczy się przede wszystkim logika, choć jeśli chodzi o układanie kostki rubika algorytmy odgrywają również znaczącą rolę.
Po ułożeniu centrów układanie kostki przechodzi na kolejny etap, którym jest ułożenie krawędzi. W tym przypadku warto już wykorzystać konkretne algorytmy. Jak się układa kostkę rubika zgonie z algorytmem? Można wykorzystać np. połączenie środkowego górnego klocka krawędzi z prawym dolnym klockiem krawędzi czy też połączenie środkowego górnego klocka krawędzi z lewym dolnym klockiem krawędzi. Jest to znacznie bardziej skomplikowane, niż kostka rubika 3×3, choć jak wiadomo – trudniejsze zadanie rodzi większą satysfakcję z jego wykonania.
Ostatnim już etapem jest układanie kostki rubika poprzez dopasowanie ostatnich elementów. Tutaj warto wiedzieć, jak ułożyć kostkę rubika 3 na 3, ponieważ ruchy będą podobne. W tym przypadku obraca się już tylko zewnętrznymi ścianami tak, by nie zepsuć ułożonych wcześniej środków. To zdecydowanie najszybsze ułożenie kostki rubika, choć wymaga ono nieco praktyki, zanim zaprezentujemy nasze umiejętności szerszej widowni.
Jaki jest najszybszy sposób na ułożenie kostki Rubika?
Najszybszy sposób na to, jak układać kostkę rubika, został już dokładnie przybliżony nieco wyżej. Najogólniej rzecz ujmując, opiera się on na konkretnym schemacie działania i wiedzy, jak ułożyć kostkę rubika krok po kroku. Aby nie komplikować zadania, które i tak nie jest najłatwiejsze, warto zacząć od ułożenia środków, na które składa się 9 ułożonych centralnie klocków na każdej ze ścian. Początkowo warto postawić na przeciwległe ściany, potem zaś układać ściany sąsiadujące. Kolejnym etapem zadania, jak ułożyć kostkę rubika 5x5x5, będzie ułożenie krawędzi, z wykorzystaniem opisanych algorytmów. Podejmując zadanie, jakim jest kostka rubika narożniki układamy na samym końcu, obracając już tylko zewnętrzne ściany.
Jaka jest najtrudniejsza kostka Rubika?
Fenomen kostek rubika spowodował, że powstaje coraz więcej modeli o różnych kształtach i rozmiarach. Coraz więcej osób poszukuje również już nie tylko problemu, jak ułożyć kostkę 4×4, ale również jak ułożyć kostkę rubika 5x5x5. Rosnący popyt na tego typu rozrywkę spowodował, że na rynku pojawiły się kostki czworościenne, ośmiościenne, a nawet dwunastościenne. Jednak zdecydowanie najtrudniejsze do ułożenia są kostki zmiennokształtne. Tutaj również istnieje pewne stopniowanie trudności. Większość pasjonatów najpierw bowiem dowiaduje się, jak ułożyć kostkę rubika Axis Cube czy Fisher Cube, a następnie podejmuje najtrudniejsze wyzwanie, jakim niewątpliwie jest kostka Ghost Cube.
Kto jest twórcą kostki Rubika?
Jak sama nazwa wskazuje, twórcą kostki Rubika jest Rubik, a konkretnie Erno Rubik. Pochodzący z Węgier wynalazca urodził się w 1944 r. Jego najsłynniejsze dzieło wiąże się, jak sam twierdzi autor, z zainteresowaniem przestrzenią – jej ruchem, transformacją i zmianą miejsc, jaka się w niej dokonuje. Kostka Rubika powstała w 1974 r. Jej twórca miał wówczas 30 lat. Co ciekawe, zaledwie dwa lata później podobny wynalazek powstał również w Japonii, jednak to Węgier uznawany jest za twórcę i pioniera kostki, która wzięła swoją nazwę od jego nazwiska.
Ile sprzedano kostek Rubika?
Układanie kostki rubika to rozrywka znana od pokoleń. Jej produkcja trwa w dalszym ciągu, podobnie jak coraz więcej osób próbuje dowiedzieć się jak rozłożyć kostkę rubika w praktyce. Informacje o sprzedaży można odszukać na oficjalnej stronie produktu. Do tej pory sprzedano już ponad 350 000 kostek rubika. Ta liczba wciąż rośnie, gdyż kostka rubika krok po kroku zdobywa serca kolejnych wielbicieli ambitnej rozrywki i raczej nie zanosi się na to, by miała ona zostać wycofana z regularnej sprzedaży.
Gdzie kupić oryginalną kostkę Rubika?
Oryginalną kostkę rubika można kupić chociażby w sklepach internetowych. Warto jednak prześledzić dokładnie ich ofertę, gdyż bardzo często okazuje się, że to zupełnie inny model spełnia nasze oczekiwania. Zapotrzebowanie na tego typu rozrywkę spowodowało bowiem sukcesywny wzrost liczby dostępnych produktów, z których z pewnością każdy wybierze wariant, odpowiadający jego gustom i możliwościom.
Niby prosty temat … a jednak można dowiedzieć się czegoś nowego