Jakie wymiary ma kostka rubika?

Kostka Rubika to kultowa gra logiczna, która istnieje od końca lat 70. Od dziesięcioleci urzeka i zachwyca miłośników łamigłówek w każdym wieku. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykła kostka 3x3x3, ale Kostka Rubika w rzeczywistości składa się z 26 pojedynczych elementów, z których każdy mierzy jedną jednostkę długości, szerokości i wysokości. To sprawia, że Kostka Rubika jest trójwymiarową łamigłówką, której rozwiązanie wymaga unikalnego wzorca obrotów i ułożenia. Istnieje wiele odmian kostki, ale wszystkie mają te same podstawowe wymiary. Znajomość wymiarów oryginalnej Kostki Rubika jest kluczem do zrozumienia, jak ona działa i jak ją rozwiązać.

Jakie są wymiary kostki Rubika?

Wymiary oryginalnej Kostki Rubika to 5x5x5 cm (odpowiednio długość, szerokość i wysokość). Kostka składa się z 8 mniejszych kostek, po 2 z każdego koloru, w sumie 26 kostek. Każda kostka ma wymiary 1x1x1 cm, więc całkowita objętość kostki wynosi 5x5x5x5x5 cm, czyli około 1 197 centymetrów sześciennych, czyli 1,2 litra. Oryginalna Kostka Rubika waży około 350 gramów, czyli 12,3 uncji. Rozmiar kostki nie jest określony w oficjalnych zasadach, więc różni producenci kostek produkują kostki o różnych rozmiarach. Standardowy rozmiar kostki Rubika to około 4,5 cala (11,4 cm) z każdej strony. Niektóre warianty kostki mają większe lub mniejsze wymiary. Na przykład kostka Super-Size ma 5,5 cala (14 cm) z każdej strony, podczas gdy kostka Pocket ma tylko 2,5 cala (6,5 cm) z każdej strony.

Zobacz poradnik: Jak ułożyć kostkę Rubika? Wskazówki dla początkujących

Skąd się wzięła kostka Rubika?

Kostka Rubika została wynaleziona przez Ernő Rubika, węgierskiego architekta, w latach 70-tych. Rubik wymyślił kostkę jako sposób na zademonstrowanie teorii grup, która służy do opisywania symetrii i sposobu, w jaki podgrupy wzajemnie się przenikają. W momencie wynalezienia kostki, była ona już od wieków popularną łamigłówką, ale kostka Rubika była nową odmianą starej rozrywki. Szybko stała się sensacją, a Rubik został zaproszony do zademonstrowania swojego wynalazku w wielu krajach na całym świecie. To właśnie podczas jednej z tych wystaw ktoś złamał kostkę. Początkowo Rubik próbował sam znaleźć rozwiązanie, ale szybko zorientował się, że zajmie mu to zbyt dużo czasu. Uznał, że skoro on nie może jej rozwiązać, to nikt inny nie będzie mógł, więc wyruszył w podróż, aby stworzyć idealną, nierozwiązywalną kostkę. Zajęło mu to rok, ale w końcu mu się udało i powstał sześcian, który znamy dzisiaj.

Czy istnieją różne wersje kostki Rubika?

Tak, istnieje kilka wariantów Kostki Rubika. Oryginalna Kostka Rubika to kostka o wymiarach 3x3x3, na której każdy z 9 kwadratów można obracać. Bardziej skomplikowane warianty Kostki Rubika to kostki 4x4x4 i 5x5x5, z których każda ma o jeden wymiar więcej niż oryginalna Kostka Rubika. Istnieje również Zemsta Rubika, która jest kostką 2x2x2, która jest znacznie trudniejsza do rozwiązania. Dostępne są również inne, bardziej specjalne kostki, takie jak sferyczna czy hipersześcian.

Kto wymyślił kostkę Rubika?

Kostka Rubika została wynaleziona przez Ernő Rubika, węgierskiego architekta i profesora architektury na Uniwersytecie Sztuk Użytkowych w Budapeszcie. Po otrzymaniu zlecenia na stworzenie rzeźby na budapeszteńską Wystawę Młodych Architektów, Rubik postanowił stworzyć kinetyczną rzeźbę, która demonstrowała teorię grup, używaną do opisywania symetrii i sposobu, w jaki podgrupy wzajemnie się przenikają. Rubik i jego przyjaciel, architekt György (George) Pap, rozpoczęli pracę nad pomysłem w 1974 roku, a stworzenie ostatecznego produktu zajęło im ponad rok. Kostka Rubika została opatentowana wiosną 1977 roku i po raz pierwszy zaprezentowana na targach zabawek w Londynie wiosną 1979 roku. Pierwsze kostki były wykonane z drewna, ale później były również wykonane z plastiku.

Kiedy powstała kostka rubika?

Jaki jest najlepszy sposób na ułożenie kostki Rubika?

Najbardziej efektywnym sposobem układania kostki Rubika jest metoda Fridricha. Dla klasycznej kostki Rubika 3x3x3 istnieje 43,252,003,274,489,856,000 możliwych kombinacji scramble. Najlepszym sposobem na ułożenie kostki jest najpierw rozwiązanie jednego rogu i przyległych kawałków krawędzi, następnie rozwiązanie środkowych krawędzi, a na koniec rozwiązanie ostatniego rogu.

 

Czy istnieją zawody w układaniu kostki Rubika?

Tak. Ludzie rywalizują w zawodach w układaniu kostki Rubika od lat 80-tych, a pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1982 roku. Obecny rekord świata w układaniu jednej warstwy został ustanowiony w 2001 roku przez Erika Akkersdijka, który ułożył kostkę 9×9×9 w 1 minutę i 16 sekund. Aktualny rekord świata dla kostki 3×3×3 został ustanowiony w 2003 roku przez Rona van Bruchema, który ułożył kostkę 5×5×5 w 8 minut i 40 sekund. To tylko kilka z wielu rekordów, które zostały pobite na przestrzeni lat. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w tym wyzwaniu, upewnij się, że przestrzegasz zasad i używasz odpowiedniego rodzaju kostki!

One thought on “Jakie wymiary ma kostka rubika?

  • 28 grudnia, 2022 o 10:44 am
    Permalink

    Przeczytałem kilka stron ale u was macie to najlepiej wytłumaczone!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 − dwa =