Konserwacja i pielęgnacja samochodu
Dbałość o samochód ma na celu nie tylko ograniczenie ryzyka wystąpienia niespodziewanych napraw, ale również utrzymanie czystości oraz atrakcyjnego wyglądu zewnętrznego. Istotna staje się zatem konserwacja i pielęgnacja auta, którą warto przeprowadzać regularnie. Co warto wiedzieć na ten temat?
Konserwacja samochodu – na czym to polega?
Konserwacja samochodu to czynność, która jest znana od lat, jednak większość kierowców myśli, że termin ten odnosi się wyłącznie do konserwacji podwozia auta. Warto zatem mieć świadomość, że konserwować warto również powłokę lakierniczą (nadwozie), czy nawet opony, co przełoży się na ich dłuższą żywotność. Wydłużenie żywotności konkretnych elementów jest bowiem podstawowym celem konserwacji samochodu, co w efekcie pozwala utrzymać go z znacznie lepszym stanie technicznym. W przypadku opon bardzo ważną kwestią jest także odpowiedni dobór ich rozmiaru oraz utrzymanie właściwego ciśnienia, co jest istotne zarówno w przypadku ogumienia letniego, jak i zimowego. Na czym polega konserwacja samochodu? Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od elementu, który ma zostać zakonserwowany. W praktyce wygląda to następująco:
- podwozie konserwuje się poprzez nałożenie dodatkowej powłoki zabezpieczającej, co warto zrobić przed zimą. Prawidłowo przeprowadzony zabieg konserwacji podwozia pozwala zabezpieczyć podłogę auta nawet na okres 5 lat;
- nadwozie konserwuje się poprzez przeprowadzenie tzw. polerki oraz nałożenie odpowiednich powłok konserwujących lakier;
- opony konserwuje się poprzez aplikację odpowiednich preparatów natłuszczających, dzięki którym przez dłuższy okres zachowują one swoje właściwości. W efekcie mieszanka wolniej twardnieje oraz jest bardziej odporna na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.
Pielęgnacja samochodu – jak zachować atrakcyjny wygląd auta?
Poza opisaną wcześniej konserwacją auta warto pamiętać również o jego regularnej pielęgnacji, co pozwoli zachować jego atrakcyjny wygląd. Istotne w tym przypadku jest to, że pielęgnacja dotyczy zarówno wnętrza samochodu, jak i jego karoserii, która powinna być regularnie myta. Dobrą praktyką jest także jej nabłyszczanie i woskowanie, co oferuje większość myjni bezdotykowych. W efekcie auto będzie nie tylko czyste, ale również bardziej odporne na zabrudzenia. Wracając do wnętrza pojazdu pielęgnacja polega nie tylko na jego czyszczeniu, czy odkurzaniu, ale sprowadza się także do aplikowania preparatów do nabłyszczania plastików, czy elementów gumowych (np. dywaników). Co jeszcze jest istotne w przypadku pielęgnacji samochodu? Przede wszystkim usuwanie nadmiaru wilgoci (stosując dedykowane osuszacze powietrza) oraz nieprzyjemnych zapachów, co można robić domowym sposobem stosując np. kawę, która będzie je pochłaniała.
Dlaczego warto dbać o samochód?
Zarówno konserwacja, jak i pielęgnacja to przejaw dbałości o własne auto, który dla wielu kierowców jest oczywistością. Wynika to z faktu, że czysty i zadbany samochód stanowi wizytówkę jego właściciela. Nadal jednak nie wszyscy pamiętają o odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji auta, w związku z czym warto podkreślić, że warto o nie zadbać ze względu na:
- zdecydowanie atrakcyjniejszy wygląd samochodu, ponieważ kilku, czy nawet kilkunastoletnie auto może być utrzymane w dobrym stanie i atrakcyjnie wyglądać jeżeli będzie odpowiednio zadbane;
- możliwość uniknięcia kosztownych napraw, co odnosi się szczególnie do konserwacji podwozia. Jej brak sprawia bowiem, że korozja rozwija się znacznie szybciej, a naprawy blacharskie są w tym przypadku naprawdę drogie;
- możliwość uzyskania wyższej ceny w przypadku odsprzedaży auta, ponieważ kupujący widzi, że właściciel troszczył się o samochód, a co za tym może być skłonny zapłacić więcej. Jest to także jedna z przewag w negocjacjach.
Podsumowując należy stwierdzić, że zarówno konserwacja, jak i pielęgnacja auta to zabiegi, o których powinien pamiętać każdy właściciel. Istotne jest również to, by przeprowadzać je regularnie, co pozwoli zachować samochód w niemal idealnym stanie technicznym i wizualnym.