Kto wymyślił kostkę rubika?

Kostka Rubika to jedna z najbardziej kultowych łamigłówek wszech czasów, znana od lat 70-tych. Jest to trójwymiarowa łamigłówka, która zawładnęła umysłami zarówno dzieci, jak i dorosłych, zapewniając wiele godzin rozrywki i wyzwań dla mózgu. Ale kto wymyślił Kostkę Rubika? To węgierski profesor architektury i wzornictwa, Ernő Rubik, który jako pierwszy opracował tę łamigłówkę w 1974 roku. Wynalazek Rubika stał się natychmiastowym hitem i w ciągu kilku lat rozpowszechnił się na całym świecie. Szybko stała się symbolem lat 80., stając się podstawą popkultury i jest popularna do dziś. Kostka Rubika zainspirowała całe pokolenia rozwiązujących ją osób, a nawet pojawiła się w kilku filmach i programach telewizyjnych. Łatwo zrozumieć, dlaczego ta łamigłówka tak długo urzeka ludzi – jej skomplikowana konstrukcja i kolorowe kostki sprawiają, że jest to naprawdę wyjątkowa i wciągająca łamigłówka.

Profesor Ernő Rubik tworzy ikoniczną zabawkę

Rubik urodził się w Budapeszcie w 1944 roku. Jego matka była architektem, a ojciec inżynierem. Rubik studiował architekturę na Uniwersytecie w Budapeszcie, a w 1970 roku ukończył doktorat na temat teselacji. Pracował jako profesor architektury i projektowania na Politechnice Budapeszteńskiej, a także jako projektant. Lubił łamigłówki i od pewnego czasu intrygowała go koncepcja trójwymiarowej układanki.

Na początku lat 70. wpadł na pomysł układanki w kształcie sześcianu, ale dopiero w 1974 r. miał czas, aby go zrealizować. Rubik pracował nad układanką przez około miesiąc i w końcu wymyślił prototyp, który nazwał „Magiczną Kostką”.

Zobacz poradnik: Jak ułożyć kostkę Rubika? Wskazówki dla początkujących

Historia kostki Rubika: od pomysłu do światowej sensacji

Trudno sobie wyobrazić świat bez kostki Rubika. Jednak przed wynalezieniem tej ikonicznej łamigłówki świat nigdy nie spotkał się z czymś takim. W latach 70. istniała tylko garstka łamigłówek, które można było uznać za podobne do kostki Rubika. Jedną z nich była łamigłówka zwana „Kostką N”, która została wynaleziona w Japonii w latach 40. Była też „łamigłówka Jacks”, która była popularna w USA w latach 20-tych. Kształt kostki Rubika został zainspirowany projektami budynków i architekturą, a sześć boków reprezentuje sześć ścian sześcianu. Kolory kostki również były związane z architekturą – kolory cegieł i cementu używane do budowy budynków.

Jak powstała ikoniczna kostka Rubika?

Proces projektowania i tworzenia kostki Rubika był długi i wymagający. Rubik był artystą i projektantem, ale nigdy wcześniej nie był zaangażowany w proces wprowadzania produktu do produkcji. Musiał współpracować z producentem, który miał wyprodukować pierwsze próbki nowej zabawki. Pierwszym zadaniem Rubika było znalezienie producenta, który byłby w stanie stworzyć kostkę według jego projektu. Zwrócił się do kilku firm i wszystkie odmówiły. Powiedziano mu, że kostka nie będzie opłacalna, że będzie się zbyt łatwo łamać i że nikt nie będzie chciał jej kupić. The Big Idea Company, firma, która pomaga wynalazcom wprowadzić ich pomysły na rynek, ma świetny artykuł o tym, jak Rubik znalazł producenta, który był skłonny opracować i wyprodukować pierwszą kostkę Rubika.

Poradnik: jak ułożyć kostkę rubika?

Ernő Rubik: nie tylko twórca kostki, ale także wybitny pedagog

Ernő Rubik oprócz tego, że był wynalazcą kostki Rubika, był również profesorem matematyki. Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Technologii i Ekonomii w Budapeszcie. Otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcia w nauczaniu, a także był zaangażowany w organizację konferencji i seminariów. Rubik jest również wynalazcą kilku innych łamigłówek, w tym „Magicznego sześciokąta”, „Pyraminxa”, „Kwadratu-1” i „Tripusa”. Za swoje życiowe osiągnięcia otrzymał wiele nagród, w tym 2002 Award for the Development of Intellectual Toys od Toy Industry Association oraz 2004 Special Recognition Award od Jury Meccano Society of Great Britain.

Kostka Rubika – globalny fenomen

Kostka Rubika jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych zabawek na świecie. Zabawka została wykorzystana do pomiaru inteligencji człowieka podczas procedur selekcji w różnych misjach kosmicznych. Rekord w rozwiązywaniu kostki Rubika jest niesamowity: został osiągnięty w 7 sekund przez australijskiego speedcubera Feliksa Zemdegsa. Rekord świata w rozwiązywaniu kostki jedną ręką został osiągnięty przez Niemca, który ukończył układankę w zaledwie 2 minuty i 29 sekund. Kostka pojawiła się w kilku filmach, w tym „The Deaths of Ian Stone”, „Eagle Eye”, „Dude, Where’s My Car?”, „Mystery Men”, „Catching Out”, „The American President”, „Go”, „Ocean’s Twelve”, „Shutter Island”, „The Da Vinci Code” i „X-Men: First Class”.

Czy wiesz, że kostka Rubika ma swoje własne muzeum?

W Węgierskim Muzeum Narodowym Sztuk Użytkowych znajduje się imponująca kolekcja kostek Rubika. Na wystawie znajduje się ponad 90 000 kostek, w tym rzadkie i cenne kostki, które powstały w latach 70-tych i 80-tych. Kolekcja obejmuje pojedyncze kostki, kostki w formie puzzli, kostki na koszulkach, a nawet kostki Rubika wykonane ze złota! Istnieją nawet kostki, które są pożyczane do muzeum z innych muzeów i kolekcji na całym świecie. National Museum of Applied Arts Rubik’s Cube Collection jest największą kolekcją kostek na świecie. Jest to fascynująca kolekcja, która pokazuje nie tylko historię zabawki, ale także wpływ kulturowy, jaki wywarła na świat.

Przyszłość kostki Rubika

Przez ponad 40 lat kostka Rubika zapewniała godziny rozrywki. Była symbolem lat 80. i jest popularna do dziś. Być może miałeś szczęście posiadać kostkę jako dziecko, a może kupiłeś ją swojemu dziecku jako prezent. Być może myślisz o zakupie dla siebie, jako osoby dorosłej. Kostka jest ponadczasowym klasykiem i prawdopodobnie przyszłe pokolenia będą się nią cieszyć tak samo jak dziś.

One thought on “Kto wymyślił kostkę rubika?

  • 28 grudnia, 2022 o 10:46 am
    Permalink

    Niby prosty temat … a jednak można dowiedzieć się czegoś nowego

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 5 =