Szkodniki w sadzie – rodzaje i występowanie zagrożenia w sadach

Szkodniki w sadzie to zjawisko dość powszechne, choć mocno niepożądane. Szkodzą one rozwojowi roślin i stanowią potężne niebezpieczeństwo dla ich plonowania. Rośliny, które padną ofiarą szkodników, znacznie wolniej się rozwijają, gorzej plonują i tracą swoją odporność na wpływ szkodliwych warunków atmosferycznych. Jak pozbyć się szkodników z sadu? Podsuwamy kilka cennych wskazówek.

Szkodniki w sadzie i ich zwalczanie

To, czy szkodniki sadów pojawią się na naszych drzewach, zależy od wielu czynników. To m.in. kondycja roślin, ale także nasza dbałość o ich stan i terminowość wszystkich zabiegów, które są niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju. Nie bez znaczenia są również warunki pogodowe. Warto również regularnie sprawdzać czy szkodniki sadów i ogrodów nie pojawiły się na naszych drzewkach. Szybka reakcja może uchronić je przed większymi zniszczeniami. Dla przykładu mszyce bardzo szybko się namnażają, przez co ich zwalczenie jest bardzo trudne. Przędziorki z kolei potrafią wyrządzić ogromne szkody, jeśli nie zostaną odpowiednio szybko zwalczone. Zwalczanie szkodników w sadach może być czasochłonne i wymagać sporo zaangażowania, które zaowocuje jednak sukcesem w walce o dobro zasadzonych w sadzie czy ogrodzie roślin. W tym celu warto wykorzystać preparaty chemiczne od czołowych producentów. Szkodniki w sadzie można zwalczać np. preparatem Loksan EC lub Zeus 200 SL, który sprawdzi się w przypadku mszyc lub też, gdy nasze drzewa owocowe zaatakuje namiotnik.

Co atakuje drzewa owocowe

Czarne muchy na drzewach owocowych

Czarne muchy na drzewach owocowych to problem, który pojawia się niemalże co roku. Zaczynają one pojawiać się już w okolicy maja, niepokojąc działkowiczów i plantatorów, którzy boją się, że owady szkodniki sadów zniszczą uprawy i przyczynią się do pogorszenia stanu roślin. Okazuje się jedna, że owe czarne muchy, to nic innego jak tzw. leń ogrodowy. To muchówki, popularne w Europie, choć w Polsce występujące znacznie rzadziej. Pomimo swoich sporych rozmiarów, leń ogrodowy nie wyrządza krzywdy roślinom.

Samce tego gatunku poznać można przede wszystkim po czarnych skrzydłach i czerwonym odwłoku oraz plecach w tym samym kolorze. Takie muchówki dorastają nawet do 1,5 cm. Ich larwy zimują w glebie i tam też się przepoczwarzają. Bardzo często na miejsce bytowania samice wybierają okolice kompostów, gdyż larwy żywą się resztkami roślin. I tylko w tej kwestii leń ogrodowy może być traktowany jako owad szkodnik sadów. Larwy bowiem mogą zjadać korzenie kiełkujących roślin i uszkadzać ich kiełki. Jeśli chodzi o uprawę roślin jagodowych, gatunek ten nie powinien być traktowany jako szkodnik sadów.

Czarne muchy na drzewach owocowych

Zwalczanie szkodników w sadach

Wiosna jest najlepszym czasem, by zadbać o rośliny w ogrodach i sadach. Warto w tym czasie kontrolować pojawienie się ewentualnych zagrożeń w postaci różnorodnych szkodników i działać wyjątkowo szybko. Jeszcze w okresie bezlistnym, bardzo łatwo zauważyć, że drzewa zostały zaatakowane przez bawełnicę korówkę. Aby ją zwalczyć, należy sięgnąć po środki, które zawierają actamipryd. Należy do nich np. Mospilan 20.

Tam, gdzie problemem była mszyca jabłoniowo-babkowa, jej zwalczanie należy rozpocząć, zanim jabłonie zakwitną. Jeśli chodzi o szkodniki jabłoni zwalczanie jest zdecydowanie łatwiejsze, zanim drzewa zakwitną, a liście zgęstnieją. To właśnie na dolnej stronie liści jabłoni żeruje mszyca jabłoniowo-babkowa, którą bardzo łatwo zauważyć.

Zwalczanie szkodników jabłoni należy rozpocząć wczesną wiosną, by przyniosło ono pożądane rezultaty. Wiosna to również bezpieczny okres dla zwalczania problemu, jakim są gąsienice zjadające liście. Dokładną kontrolę warto jeszcze powtórzyć na krótko przed okresem kwitnienia drzew. Jeśli w naszym ogrodzie czy sadzie pojawi się natomiast kwieciak jabłkowiec zwalczanie może przybrać bardziej ekologiczną formę. Wystarczy bowiem wyłapywać pojedyncze egzemplarze chrząszczy, które są szkodnikami jabłoni i gruszy, żerującymi na pąkach kwiatowych drzew.

Szkodniki w sadzie

Szkodniki sadów

Szkodniki zjadające liście czy gąsienice na jabłoni mogą pojawić się nawet wówczas, gdy drzewa mają zapewnione odpowiednie warunki, a opieka nad nimi przebiega zgodnie ze wszystkimi zasadami. Na szczęście współcześnie szkodniki jabłoni i ich zwalczanie nie stanowią większej tajemnicy dla działkowiczów czy sadowników. Wiele ze szkodników można bardzo łatwo rozpoznać. I tak bawełnica korówka objawi się przez puszysty nalot o białym kolorze, kistnik malinowiec spowoduje zasychanie owoców malin, a kwieciak jabłkowiec to lawy chrząszcza, żywiące się wnętrzami pąków. Opuchlaki zaatakują truskawki, a owocówka jabłóweczka będzie drążyć tunele wewnątrz owoców. Dzięki zastosowaniu odpowiednich środków, szkodniki w sadzie mogą zostać zlikwidowane, choć należy w dalszym ciągu pamiętać o regularnej kontroli stanu roślin i szybkiej reakcji na pojawienie się zagrożenia.

Zwalczanie szkodników w sadach

Co atakuje drzewa owocowe?

Najpopularniejsze szkodniki, jeśli chodzi o drzewa owocowe, to przede wszystkim owocówka śliwóweczka, która bytuje wewnątrz śliwy, larwa owocówki jabłkóweczki na jabłkach czy też namiotnik jabłoniowy, przybierający charakterystyczną postać kropkowanych larw.

Jak wyglądają choroby jabłoni?

Choroby jabłoni mogą przybierać różną formę. Biały mączysty nalot na liściach świadczy o tym, że drzewo zaatakował mączniak jabłoni. Parch jabłoni objawia się z kolei oliwkowozielonymi plamami, występującymi w obrębie liści. Jeśli kora drzewa robi się brunatna i zaczyna się zapadać, można podejrzewać, że zaatakował ją zgorzel kory jabłoni.

Kiedy pryskać drzewa owocowe na robaki?

Oprysk drzew owocowych odbywa się późną zimą lub wczesną wiosną. Jako pierwszy wykonuje się oprysk na misecznika śliwkowego, mszyce i przędziorka owocowca. Powinno to mieć miejsce już na przełomie lutego i marca.

Dlaczego liście jabłoni zwijają się?

Zwijanie się liści jabłoni może świadczyć o tym, że drzewo zostało zaatakowane przez mszyce. One to bowiem wysysają soki z tkanek, co z kolei prowadzi do zwijania się liści. Dodatkowym elementem, wskazującym na obecność mszyc na liściach jabłoni, jest czarny nalot.

One thought on “Szkodniki w sadzie – rodzaje i występowanie zagrożenia w sadach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − 4 =