Prawidłowa uprawa współrzędna warzyw – jakie warzywa sadzić obok siebie

Pod tajemniczym określeniem uprawa współrzędna warzyw kryje się nic innego, jak sposób ich sadzenia tak, że w jednym rzędzie znajduje się dwa, trzy, a czasem nawet więcej gatunków roślin. To jedna z naturalnych metod ich ochrony przed szkodnikami, ale również i chorobami, które dziesiątkują co roku uprawy. Warto wiedzieć jednak, które rośliny można sadzić obok siebie, by tego rodzaju uprawa przyniosła oczekiwane skutki w postaci urodzajnych plonów i smacznych warzyw.

Jakie warzywa sadzić obok siebie – uprawa współrzędna warzyw

Współrzędna uprawa warzyw musi opierać się na ścisłych zasadach, związanych z doborem roślin towarzyszących. Jest to związane przede wszystkim z faktem, że rośliny wydzielają substancje lotne, które mogą szkodzić warzywom innych gatunków lub – wprost przeciwnie – warunkować ich wzrost. Dla przykładu intensywny zapach czosnku odstrasza szkodniki i hamuje rozwój szkodliwych grzybów. Podobne właściwości wykazuje cebula. Warzywa te warto posadzić np. przy marchwi. Przy niej można również posadzić pora. Z kolei obok kapusty można posadzić pomidory, szałwię lub tymianek, które odstraszają szkodliwe gąsienice bielinka. Jeśli problemem na naszych grządkach są gryzonie, warto natomiast zasiać gorczycę, która dodatkowo zahamuje również rozwój chwastów.

Jakie rośliny mogą być uprawiane współrzędnie

Ogórki uprawa współrzędna

Ogórek to jedno z najpopularniejszych warzyw w naszych warzywniakach. Nie wymaga on specjalnej pielęgnacji, a po odpowiednim przygotowaniu, może służyć nam cały rok, również poza sezonem. Ogórek nie tylko dobrze smakuje i pięknie pachnie, ale również przynosi orzeźwienie i gasi uporczywe pragnienie w gorące dni. Jeśli chodzi o ogórki uprawa współrzędna jest możliwa, a nawet wskazana dla fasoli, kapusty, grochu i kalarepy. Ogórki mogą również być sadzone w towarzystwie szpinaku, selerów, cebuli i kopru. Należy jednak zrezygnować z sadzenia ogórków w towarzystwie pomidorów, ziemniaków i rzodkiewki, gdyż warzywa te będą wzajemnie hamować swój rozwój.

Jakie warzywa sadzić obok siebie

Buraki uprawa współrzędna

Burak to warzywo, które potrzebuje dostępu do słońca. Gdy go zabraknie, burak nie będzie prawidłowo wzrastał, a plony z pewnością nie będą zadowalające. Warzywo to lubi również przewiew. Dlatego też kiepskim pomysłem będzie sianie go blisko wysokich roślin, które go zasłonią. Jeśli chodzi o buraki uprawa współrzędna powinna odbywać się więc z takimi warzywami, jak fasola karłowa, ogórek, pomidor, cebula, rzodkiewka czy sałata. Idealnie sprawdzą się w tym przypadku również różnego rodzaju zioła, jak chociażby kminek, kolendra i cząber. Co więcej, ich intensywny zapach z pewnością odstraszy również szkodniki, które szkodzą burakom, jak np. śmietka burakowa, mszyca trzmielinowo-burakowa czy śmietka ćwiklanka. W grupie warzyw, które z pewnością nie będą dobrym sąsiedztwem dla buraków, znajdują się m.in. fasola tyczna, ziemniaki, szpinak, bób i marchew.

Marchew uprawa współrzędna

Kapusta uprawa współrzędna

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że niewyrośnięta i słaba kapusta to bardzo często efekt niewłaściwego sąsiedztwa. Dlatego też warto wiedzieć, obok jakich warzyw można ją sadzić, by plony były satysfakcjonujące. Z pewnością sprawdzi się tutaj cebula. Jej lotne substancje korzystnie działają na wszystkie gatunki kapusty. W tym przypadku sprawdzi się również mięta czy fasola, które dodatkowo będą chronić kapustę przed szkodnikami. Mowa tutaj jednak o fasoli karłowej, gdyż tyczna przysłoni słońce, ograniczając kapuście możliwości rozwoju. Co ciekawe, sadząc kapustę blisko szałwii, można spodziewać się jej delikatniejszego smaku, przez wielu określanych jako zdecydowanie lepszy, niż ten. który uzyskuje się bez takiego sąsiedztwa. Jeśli chodzi o warzywo takie, jak kapusta uprawa współrzędna nie powinna odbywać się w towarzystwie takich warzyw, jak pomidor, truskawka, rzodkiewka, marchew i czosnek.

uprawa współrzędna warzyw

Pomidor uprawa współrzędna

Jeśli chodzi o warzywa uprawa współrzędna może przynieść cały szereg zarówno pozytywnych, jak i negatywnych skutków. Dobrym przykładem jest chociażby pomidor, który idealnie sprawdzi się obok buraków ćwikłowych, czosnku, porów, rzodkiewek, szpinaku, kukurydzy, cykorii i warzyw kapustnych. Pomidory można sadzić również przy selerach, szparagach, sałacie, marchewce i pietruszce. Niestety, jeśli chodzi o pomidor uprawa współrzędna może przynieść również negatywne konsekwencje. Stanie się tak, gdy posadzimy go w pobliżu grochu, ziemniaków oraz kopru włoskiego.

Pietruszka uprawa współrzędna

Uprawa współrzędna roślin dotyczy również pietruszki, która jest jednym z najczęściej używanych warzyw w polskiej kuchni, gdzie wykorzystuje się zarówno jej liście, jak i korzenie. Pietruszkę najlepiej zasiać w towarzystwie pomidorów i rzodkiewki. Jej dobrym sąsiadem na warzywniaku będzie też cebula, która chroni warzywo przed szkodnikiem o nazwie połyśnica marchwianka. Aby jednak móc cieszyć się dorodną pietruszką, nigdy nie należy jej umieszczać w jednym rzędzie z sałatą.

Pietruszka uprawa współrzędna

Marchew uprawa współrzędna

Jeśli chodzi o marchew uprawa współrzędna powinna opierać się na podobnych zasadach, jakie obowiązują, gdy uprawa współrzędna warzyw dotyczy innych gatunków. Zdecydowanie najkorzystniej marchew umieścić wśród porów, cebuli, szalotki i szczypiorku. Warzywa te pomagają sobie wzajemnie, chroniąc się przed szkodnikami, mogącymi poczynić znaczne szkody w warzywniaku. Istnieją jednak warzywa, które wybitnie nie sprzyjają pięknym, dorodnym marchwiom. To przede wszystkim buraki, jarmuż, brokuły, ziemniaki i selery.

Jakich warzyw nie można sadzić obok siebie?

Na sałatę z pewnością źle wpływa pietruszka, zaś pomidor nie powinien być sadzony przy grochu, ziemniakach czy koprze włoskim. Wbrew pozorom, groch „nie lubi” się z fasolą, a kapusta nie będzie odpowiednio duża, jeśli posadzimy ją przy gorczycy. Warto również zrezygnować z bliskiej odległości ogórka od ziemniaków. Te z koli nie powinny być sadzone przy dyni, kabaczkach, słonecznikach czy przy wspomnianych już wcześniej pomidorach.

Jakie rośliny mogą być uprawiane współrzędnie?

Marchew można posadzić współrzędnie z sałatą, cebulą, czosnkiem, ogórkami czy szpinakiem. Z kolei najlepszym sąsiedztwem dla pietruszki będzie brokuł, rzodkiewka, pomidor i koper. Obok pomidorów może rosnąć burak ćwikłowy, ale również i cukinia, cebula, czosnek, kukurydza i por. Cebula z kolei może być sadzona obok sałaty, buraka, pora, pomidorów, marchewki i kalarepy.

One thought on “Prawidłowa uprawa współrzędna warzyw – jakie warzywa sadzić obok siebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − osiemnaście =