Jak zamontować grodzenie panelowe na nierównym terenie? – Poradnik

Wydawać by się mogło, że ogrodzenie panelowe na nierównym terenie jest niemożliwe do wykonania. Nic bardziej mylnego! Rzeczywistość pokazuje bowiem, że montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie jest możliwy, podobnie jak jego instalacja na wszelkich nierównościach. Wystarczy bowiem zastosować kilka prostych sztuczek, by zyskać solidne, trwałe, a przede wszystkim estetyczne ogrodzenie swojej posiadłości.

Prawidłowy montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie

Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie powinien rozpocząć się od zbadania, jaka nierówność występuje na danym obszarze. To właśnie od tego zależy sposób, w jaki wykonywanie ogrodzenia będzie przebiegać. Gdy pochyłość terenu jest niewielka, można spróbować ją zniwelować, nawożąc odpowiednią ilość ziemi i utwardzając ją, przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Jeśli jednak nierówności są duże, ich wyrównanie może być niezwykle kosztowne, a czasem nawet niemożliwe. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej sprawdza się montaż paneli ogrodzeniowych na pochyłym terenie. Co ważne, ogrodzenie panelowe ze spadkiem terenu wcale nie musi być trudne w wykonaniu. Montaż może być równoległy lub też schodkowy, określany często również mianem kaskadowego. W pierwszym przypadku ogrodzenie na pochyłej działce, a konkretnie jego górna linia, ustawiona jest w linii prostopadłej do terenu. W drugim natomiast stosuje się stopniowanie ogrodzenia panelowego, czyli jego obniżanie zawsze o tą samą wysokość.

Ogrodzenie na stromym zboczu

Jak montować ogrodzenia panelowe na skarpie?

Jeszcze całkiem niedawno, na skarpach budowano wyłącznie ogrodzenie z siatki. Jak nietrudno się domyślić, takie rozwiązanie spełniało swoją rolę, choć nie było estetyczne. Dziś na szczęście wiadomo, że montaż ogrodzenia na pochyłym terenie może wykorzystywać również ogrodzenia panelowe, które posiadają znacznie więcej walorów estetycznych, niż zwykła siatka. Niemniej jednak ogrodzenie panelowe na spadku wymaga znacznie więcej zaangażowania i pracy, którą trzeba włożyć w jego montaż. Z pewnością jednak wynagrodzi je ostateczny efekt w postaci efektownego ogrodzenia, zachowującego wysoką odporność na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, ale również i mechanicznych. Ogrodzenia na stromym zboczu montuje się metodą schodkową. Innym sposobem jest tzw. równanie górą, gdzie najpierw wyznacza się górną linię, jaką będzie miało ogrodzenie na skarpie, a następnie do niej równa poszczególne jego elementy. Obie metody wykazują się dużą skutecznością oraz efektami wizualnymi, które mogą zaskoczyć niejednego sceptyka.

Ogrodzenie na stromym zboczu

Ogrodzenia panelowe na skarpie to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Wykonywanie ogrodzeń tego typu wiąże się z koniecznością podjęcia pewnych działań, choć z pewnością będą one mniej uciążliwe, niż wyrównywanie terenu na sporej pochyłości. Płot panelowy na nierównym terenie wygląda znacznie bardziej estetycznie, niż te, który utworzony został ze zwykłej siatki. Co więcej, jeszcze przed montażem można wybrać jego odpowiedni kolor oraz wzór, które mogą idealnie skomponować się z przestrzenią wokół domu lub też z całą posesją. Dzięki temu ogrodzenie panelowe na spadku terenu może stać się nie tylko praktycznym, ale również i estetycznym rozwiązaniem, dzięki któremu nadamy posesji nieco dodatkowych walorów. Co ważne, budując na skarpie ogrodzenie panelowe spadek terenu musi być stabilny. W przeciwnym razie intensywne opady mogą doprowadzić do osunięcia się gleby, a co za tym idzie, zniszczenia ogrodzenia. Odpowiednie przygotowanie gruntu to podstawa sukcesu, niezależnie od tego czy ogrodzenie budowane jest na płaskim, czy też na pochyłym podłożu.

płot panelowy na nierównym terenie

Jak zamontować płot panelowy na nierównym terenie?

Wiemy już, jakie ogrodzenie na pochyłym terenie można zrobić. Pozostaje już tylko znalezienie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zamontować ogrodzenie panelowe na skarpie, by spełniało one swoje funkcje estetyczne i praktyczne. Ogrodzenie na nierównym terenie można postawić, stosując dwie metody. Pierwsza z nich polega na tzw. równaniu od góry i jest ona stosowana wówczas, gdy nachylenie nie jest duże. W tej metodzie słupki są ustawiane w równych odległościach, ale przęsła dostosowuje się kształtem oraz nachyleniem do pochyłości. Ta metoda sprawdzi się wyłącznie wówczas, gdy ogrodzenie panelowe na wzniesieniach budowane jest z wykorzystaniem lekkich konstrukcji 3D.

Znacznie częściej wybieraną metodą, jest montaż schodkowy. W takie ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie trzeba włożyć znacznie więcej pracy, choć zwraca się ona z nawiązką w końcowym efekcie. W metodzie tej podmurówka uformowana będzie w postać schodków, obniżanych regularnie o konkretną wartość. Dopiero potem może nastąpić montowanie słupków oraz przęseł, których długość zależy od nachylenia terenu. Taki płot na skarpie będzie estetycznie uzupełniał wygląd posesji, odgradzając ją jednocześnie od możliwości wtargnięcia niepowołanych osób.

Prawidłowy montaż ogrodzenia panelowego

Jak wyrównać teren pod ogrodzenie?

Jak wiadomo, aby wyrównać teren, należy nawieźć odpowiednią ilość ziemi. Niestety, taka ziemia jest zbyt niestabilna, by robienie ogrodzenia miało sens. Dlatego też należy ją odpowiednio ubić, co warto powierzyć specjalistom, posiadającym do tego odpowiednie narzędzia. Profesjonalne firmy mogą również zmierzyć różnicę wysokości, korzystając z niwelatora. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jaką ilość ziemi należy położyć w danym miejscu.

Jak prawidłowo zamontować ogrodzenie panelowe?

Panele, które będą tworzyć ogrodzenie, mocowane są do specjalnych słupów. Budując ogrodzenia panelowe na nierównym terenie warto podmurować te elementy, które będą umieszczone w ziemi. Możesz to również zrobić wówczas, gdy ogrodzenie na pochyłym terenie nie jest twoim problemem, a cała konstrukcja powstaje na płaskim i odpowiednio przygotowanym podłożu.

Od czego zacząć budowę ogrodzenia?

Budowę ogrodzenia należy rozpocząć od przygotowania podłoża na tyle, na ile jest to możliwe. Kolejnymi etapami będzie przygotowanie fundamentów i słupków oraz zamontowanie przęseł, uwzględniając przy tym oczywiście miejsce na furtkę oraz bramę wjazdową na posesję.

Kiedy ogrodzenie nie wymaga zgłoszenia?

Montaż ogrodzenia nie wymaga zgłoszenia ani też uzyskania pozwolenia na budowę, gdy jego wysokość nie przekracza 2,2 m. W przeciwnym razie konieczne jest uzyskanie odpowiednich dokumentów jeszcze przed rozpoczęciem robót.

One thought on “Jak zamontować grodzenie panelowe na nierównym terenie? – Poradnik

  • 28 grudnia, 2022 o 10:41 am
    Permalink

    Ten artykuł uratował mi życie, serio!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 5 =