Jak zrobić studnię chłonną – budowa studni chłonnej – schemat i głębokość

Budowa studni chłonnej w przydomowych ogrodach to inwestycja, na którą decyduje się coraz więcej osób. Nic dziwnego, bo zbieranie deszczówki jest bardzo ekonomicznym, a zarazem ekologicznym rozwiązaniem. Jak zrobić studnię chłonną, by służyła ona przez wiele kolejnych sezonów? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, zanim przystąpisz do pracy.

Budowa studni chłonnej przy domu

Studnia chłonna to idealne rozwiązanie dla tych, którzy po większym deszczu muszą zmagać się z błotem i kałużami na przydomowym podwórku lub też dla posiadaczy biologicznej oczyszczalni ścieków. Zanim jednak przejdziemy dalej, warto wytłumaczyć co to jest studnia chłonna? To nic innego, jak zbiornik, który został wkopany w ziemię. Do niego trafia deszczówka z rynien lub też przefiltrowana wstępnie woda, pochodząca z biologicznych oczyszczalni.

Studzienki na deszczówkę występują na rynku w dwóch wariantach. Pierwszym z nich jest studnia chłonna z kamieni, drugą natomiast studnia chłonna z tworzywa sztucznego. Co ważne, studnia taka nie może być zamontowana w zupełnie przypadkowym miejscu. Musi mieć ona bowiem zapewnione odpowiednie podłoże oraz regularne czyszczenie. Nie bez znaczenia pozostaje również pojemność studni chłonnej, która powinna być dostosowana do realnych potrzeb.

Budowa studni chłonnej powinna mieć miejsce wówczas, gdy na naszym podwórzu znajduje się gleba o nieprzepuszczalnych lub też bardzo słabo przepuszczalnych właściwościach. Nie zaleca się natomiast tego typu rozwiązań tam, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych. Studnia chłonna na gruncie nieprzepuszczalnym musi również znajdować się przynajmniej 2 m od budynku i w odległości większej niż 3-5 m od sąsiadujących działek. Studnia taka nie może być również wybudowana bliżej, niż 30 m od jakiejkolwiek studni wodociągowej.

Budowa studni chłonnej przy domu

Studnia chłonna z kamieni

Studzienka chłonna, nawet niewielkich rozmiarów, będzie wymagała zgromadzenia odpowiednich materiałów, a także wykorzystania profesjonalnego sprzętu budowlanego. Jak już zostało wspomniane, jeśli chodzi o inwestycję, jaką jest studnia chłonna budowa może obejmować wykorzystanie tworzywa sztucznego lub też betonowych kręgów. Przy jej tworzeniu używa się również naturalnych surowców, jak kamienne płyty, żwir czy kamień łamany. Dzięki połączeniu tych elementów, powstaje profesjonalna studnia chłonna na deszczówkę, pozwalająca na racjonalne zagospodarowanie wody deszczowej w gospodarstwie domowym.

Jeśli chodzi o drenaż studnia chłonna nie może obejść się bez jego prawidłowego wykonania. Składa się na niego żwir oraz piasek. W studniach kamiennych, wysokość takiego drenażu może wynosić nawet 1,5 m i więcej wysokości. Budując studnię chłonną z kamieni warto pamiętać również, by wylot rur drenarskich znajdował się na głębokości, wynoszącej ok. 120 cm, czyli poniżej poziomu przymarzania.

Ile kosztuje wykonanie studni chłonnej

Studnia chłonna na gruncie nieprzepuszczalnym

Studzienka chłonna na deszczówkę sprawdzi się wyłącznie tam, gdzie występuje grunt nieprzepuszczalny, ewentualnie bardzo słabo przepuszczalny. Dodatkowo pod słabo przepuszczalną warstwą musi jeszcze znajdować się odpowiednia ilość żwiru lub piasku. To właśnie dzięki niej będzie możliwe sprawne, ekologiczne odprowadzenie wody opadowej do wód gruntowych. Dlatego też niezwykle istotne jest ścisłe zweryfikowanie warunków gruntowo-wodnych, panujących w miejscu, gdzie ma powstać studnia chłonna jak zrobić taką analizę? Wystarczy w tym celu zgłosić się do profesjonalnej firmy, która za stosunkowo niewielkie pieniądze zweryfikuje, z jakim rodzajem gruntu mamy do czynienia na naszej działce. Analiza taka odpowie również na pytanie, na jakim poziomie znajdują się wody gruntowe. Jest to szczególnie istotne, gdyż odległość miedzy dnem naszej studni, a poziomem wód gruntowych musi być większa, niż 1,5 m. Studzienka chłonna na gruncie nieprzepuszczalnym, zbudowana w oparciu o dokładne wytyczne, z pewnością idealnie spełni swoją funkcję, dzięki której w gruncie będzie rozprowadzana w pełni czysta i odpowiednio przefiltrowana woda.

Studnia chłonna betonowa

Studnia chłonna betonowa – cena, zastosowanie

Wiemy już jak zbudować studnię chłonną i gdzie najlepiej ją umieścić. Studnia chłonna betonowa czy wybudowana z użyciem sztucznych materiałów, sprawdzi się na nieprzepuszczalnych glebach. Należy pamiętać jednak o ścisłych zasadach, rządzących powstawaniem tego rodzaju inwestycji. Studnie chłonne dla wód opadowych znajdują swoje zastosowanie również w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków, stanowiąc ich ostatni element. Dzięki niemu możliwe staje się odprowadzenie do gruntu ścieków, które zostały już wstępnie oczyszczone.

Jeśli marzy nam się własna studnia chłonna wykonanie nie powinno generować sporych kosztów. Jej cena waha się w granicach ok. 1000 zł. Zależy ona m.in. od jakości materiałów, które wykorzystamy do realizacji projektu, którego należy ściśle się trzymać, by studnia chłonna spełniała swoje funkcje.

studniachłonna przy domu

Czy studnia chłonna wymaga pozwolenia na budowę?

Studnie chłonne, mające za zadanie powierzchniowe odprowadzanie deszczówki z domowych rynien, nie są urządzeniami wodnymi. Dlatego też ich budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Jeśli jednak głębokość studni ma być sporo większa, niż 3 m, konieczne będzie zgłoszenie chęci do przeprowadzenia robót budowlanych, a w niektórych przypadkach nawet uzyskanie adekwatnego pozwolenia na budowę.

Ile kosztuje wykonanie studni chłonnej?

Na ostateczną cenę, jaką mają studnie na deszczówkę, składa się kilka czynników. Szacując koszty jej budowy, warto również wziąć pod uwagę koszty dodatkowych materiałów, jak chociażby trójniki do rur. Studzienka do deszczówki może ostatecznie kosztować nas około 1000 zł.

Jak głęboko studnia chłonna?

Studnia chłonna musi sięgać aż do przepuszczalnej warstwy gruntu. Odległość, jaka znajduje się pomiędzy spodem naszej studni, a poziomem wód gruntowych musi być większa, niż 1,5 m. Studnia chłonna do deszczówki nie może być również głębsza, niż 3 m.

Ile wody przyjmie studnia chłonna?

Wszystko zależy od wielkości studni, którą zbudujemy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można ją zbudować nawet na 2000 litrów, jeśli dach naszego domu ma powierzchnię 200 m2.

One thought on “Jak zrobić studnię chłonną – budowa studni chłonnej – schemat i głębokość

  • 28 grudnia, 2022 o 10:53 am
    Permalink

    Artykuł naprawdę świetny merytorycznie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 6 =